Hvordan endte hvalerne i havet? Hvorfor er blåhvaler så store? Hvordan flyder hvaler? Og hvor længe kan hvaler trækker vejret? Listen af spørgsmål er laaang, når det kommer til hvaler! Men NU er Radionauterne endelig taget på hvalmission for at blive klogere på havets kæmper. Vi dykker både dybt ned under havets overflade, hvor vi hører hvalsang og finder ud af, hvordan de spiser. Men vi lærer også hvalerne at kende fra havets overflade – ombord på en hurtig gummibåd – jeps, vi skal på en vaskeægte hvalsafari!
Vidste du, at hvaler er et af de få pattedyr, der lever under vand? Og at hvaler bruger deres næse til at se med under vand? Hvalernes verden er vildt fascinerende – så glæd dig til at komme med på hval-mission!
Medvirkende: Sindri på 7 år og Sölvi på 9 år begge fra Island, Thorvald på 8 og Selma på 4 år fra København, Anker på 4 år fra Silkeborg, Kleio på 5 år, Bertram på 5 år, Rued på 7,5 fra Lejre, og Agnes på 6 år fra Tilst. Derudover, Catharina Markussen og Sebastian Boysen Kjær fra Øresundsakvariet.
Lyddesign: Philip Søborg. Jingle: Morten Huusfeldt.
Værter, manus og tilrettelæggelse: Lisa Bay og Karen Brüel Birkegaard
Med i redaktionen sidder Asger Wegeberg Jeppesen. Produceret med støtte fra Novo Nordisk Fonden.
Hvis du synes hvaler er spændende, kan du måske også lide et andet stort pattedyr “Hvorfor er elefanter så store?” Eller måske vil du gerne blive klogere på et andet havdyr? Så lyt her.
Hvis du også går og undrer dig over noget – hvad enten det er om akvariefisk, gåsehud, månestøv, rumskibe eller noget helt andet – så vil vi rigtig gerne høre fra dig. Vi planlægger hele tiden nye nysgerrige missioner, og det er børnene der bestemmer, hvor næste mission skal gå hen. I stiller spørgsmålene og vi følger svarene. Det er en stor og spændende verden derude, og vi er meget nysgerrige.
Radionauterne er særligt udviklet til børn i alderen 4-10 år, men vi hører selvfølgelig også gerne fra de lidt yngre og ældre.
Se, hvordan I gør her.
Radionauterne er en podcast for nysgerrige børn i hele Danmark med mere end 50.000 afspilninger hver eneste måned. Men der er altid plads til flere nysgerrige børn, når Radionauterne tager på nye missioner. Til forældrene kan vi anbefale at abonnere på Radionauterne via jeres foretrukne podcast-app og at tage del i fællesskabet og blive opdateret på de seneste nyheder via vores Facebookside og Instagram.
Podcasten Radionauterne er produceret af Karen Brüel Birkegaard og Lisa Bay med støtte af Novo Nordisk Fonden.
Logo og hjemmeside er designet af Lucas Fisker Andersen.
Så tøv endelig ikke med at sende det til os. Klik på knappen for at sende dit spørgsmål i dag.
Vi bruger noget der hedder cookies til at gøre vores hjemmeside og podcast så god som overhovedet muligt. Vi håber at det er ok med dig. Du kan læse mere under vores Cookie- og privatlivspolitik